loader image

Kariera w konsultingu – droga do sukcesu?

4/02/2024

#Więcej_w_temacie:

Konsulting to nie tylko zawód, ale także styl życia, w którym nie ma czasu na nudę. Ta dynamiczna gałąź biznesu to niezwykle zróżnicowane środowisko, w którym specjaliści udzielają porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w różnych dziedzinach. W pracy, na konsultantów czekają nie lada wyzwania, a każdy rozwiązany problem niesie za sobą kolejne doświadczenie. Projekty dotyczą różnych obszarów, m.in.: doradztwa strategicznego, IT, podatkowego, finansowego, prawnego, marketingowego i wielu innych! Dzięki takiej różnorodności, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jak zrobić pierwszy krok?

Nie ma jednej właściwej drogi. Nie ma konkretnego kierunku studiów ani nie jest wymagane specjalne doświadczenie zawodowe. Firmy konsultingowe często poszukują nowych pracowników wśród studentów nauk ścisłych, finansów czy też zarządzania. Jednak kluczową rolę odgrywają wysokie kompetencje i ciągła chęć poszerzania swoich umiejętności. W konsultingu istnieje zasada, która zakłada, że jeśli przestajesz się rozwijać, tracisz możliwość awansu, a to wiąże się z utratą stanowiska (up or out). Oprócz tego, kandydat powinien posiadać zdolność analitycznego myślenia, być otwartym, elastycznym, kreatywnym, umieć pracować w zespole, ale także mieć innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów. Wielu pracodawców ceni sobie również wcześniejszą aktywność na różnych płaszczyznach: działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wysokie wyniki w nauce. 

Ścieżka awansu

Rekrutacja, która zwykle obejmuje: analizę CV, test analityczny, case study oraz assessment center, wydaje się być mocno rozbudowana, jednak to właśnie ona pozwala wyłonić najlepszych kandydatów na specjalistów. Jest to propozycja jasnej ścieżki kariery, w której każdy ma szansę dostać się na szczyt.  Standardowo, pierwszym stanowiskiem w firmach konsultingowych jest analityk, polega ono głównie na wdrażaniu się do pracy pod opieką doświadczonych już konsultantów, pomagając w pracy ich zespołom. Wraz z systematycznym rozwojem, poszerzany jest także zakres zadań początkującego pracownika. Następny szczebel to posada konsultanta. Osoby na tym poziomie posiadają już pewne doświadczenie i zdolności analityczne. Biorą udział w bardziej zaawansowanych zadaniach projektowych i pozostają w bezpośrednim kontakcie z klientami. Po kilku latach pracy w branży, konsultanci mogą awansować na stanowisko senior konsultanta. Stają się wtedy bardziej samodzielni w realizacji projektów, często pełniąc rolę lidera w mniejszych zespołach. Kolejny stopień to stanowisko managera, który skupia się na zarządzaniu zasobami ludzkimi i budowaniu relacji biznesowych. Na samym szczycie znajduje się pozycja partnera, który reprezentuje firmę na zewnątrz, biorąc udział w kierowaniu nią i podejmując kluczowe decyzje. Cała ścieżka awansu zwykle trwa około 5-7 lat. Na każdym z tych etapów wymagana jest ciężka praca, jednak satysfakcja i wysokie zarobki motywują do dalszego doskonalenia się.

Życie prywatne kontra praca

Prawdą jest, że praca w konsultingu nie zawiera rutyny, ale stereotypowe stwierdzenie o konsultantach pracujących dzień i noc, to nie do końca trafne założenie. Tryb pracy w firmach konsultingowych zależy od specjalizacji. Często jest tak, że po mocno angażującym projekcie, przychodzi czas spokoju i zbierania sił na kolejne duże wyzwania. Ponadto, firmy coraz częściej wdrażają nowe pomysły, pomagające zachować pracownikom “work-life balance”. Trzeba jednak przyznać, że zawód ten wiąże się z nadgodzinami, nieregularnym czasem pracy i koniecznością dostosowania się do wymagań klienta. Pracownicy czując presję, często poświęcają życie prywatne dla uzyskania satysfakcjonujących wyników i awansu, w strachu przed utratą stanowiska.

Korzyści

Nie trzeba nikogo przekonywać, że mimo częstego podejmowania ryzyka, zawód posiada także ogrom zalet. Branża konsultingowa to świetne środowisko przede wszystkim do budowania relacji biznesowych. Pracując z różnymi klientami i w różnych zespołach, można poznać wielu ciekawych i wpływowych ludzi. W zależności od rodzaju projektów, istnieje możliwość podróżowania, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, co może być atrakcyjne dla osób lubiących poznawać nowe miejsca i kultury. Pracując w konsultingu, masz szansę być na bieżąco z najnowszymi trendami w różnych sektorach gospodarki, a doświadczenie zawodowe zdobywa się w dość krótkim czasie, co umożliwia przyspieszenie i poszerzenie możliwości rozwoju.

Praca konsultanta, choć z pozoru nie wymaga wcześniejszego, dużego doświadczenia zawodowego oraz konkretnych specjalizacji, na pewno wiąże się z podejmowaniem wyzwań i częstym podporządkowaniem życia pracy. Zanim zdecydujesz się na tę ścieżkę kariery, musisz przede wszystkim sprawdzić, czy cechy twojego charakteru pasują do tego typu stanowiska. Dla jednych okaże się to być idealną możliwością rozwoju, gdy dla drugich może prowadzić do rozczarowania.

Autorka: Marta Mikołajek 

Źródła: 

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/konsulting-praca-i-zarobki-jak-zdobyc-prace-w-konsultingu/1lfmm3

https://www.karierawfinansach.pl/przewodnik/2014/artykuly/konsulting-jedna-branza-wiele-mozliwosci

Przeczytaj także

Inne aktualnosci